Gameridge Pointer and Setter Novice Trial

10/5/2020

Saturday 26th September 2020

Held at Glen Massey by kind permission of Helen and Dickie Sansome

Judges: Helen Sansome (NZ) and Frances Conner (NZ*)

10 Ran

Result:

1st Barat Up To Mischief    HV      Daryl Riddington

Winner Nov WG 26092020

Merit Awards:

Merit Pointing:   Barat Up To Mischief  HV     Daryl Riddington

Merit Ranging:   Bruno                          GSP  Anton van Loggerenberg  

Novice wild game 26092020

NZ Pointer and Setter Championship

11/26/2019

Sunday 27th October 2019

Hosted by Central Otago Gundog Club

 

Judge: Bob Whitehead (NZ*)

 

8 Ran

 

Result:

 

1st   GFCH & FTCh Kilsheelan Stellar QC          (ISB)            Robyn Gaskin  78 points

2nd  Ch FTW Morago Woodcock RA CGCF       (WeiB)         Lisa Terry        65 points

3rd   FTW Eclaireur du Montier JD RA QC          (BritB)         Simon Walker   57 points

 

Robyn and Stellar

Pointer & Setter Club braced Novice pigeon 2019

9/29/2019

29th September 2019

 

Te Weta Road, Rotorua

 

Special Thanks to Tony Clay for providing birds for the trial.

 

Judges: Frances Conner (NZ*) and Robyn Gaskin (NZ*)

 

5 Ran

 

Result:

 

1st Rafoei Perchance (Pippa)   (HV)    R. Davis

 

DSC04658

Derby Trophy for dogs under 2 years awarded to Rafoei Perchance

 

DSC04642

Pippa on point.

Working Spaniel Club Braced Pointer & Setter Championship 2019

9/29/2019

Sunday 29th September 2019

 

By Kind permission of Ian Rew, Te Kopia Road, Rotorua

 

Special Thanks to Tony Clay for providing birds for the trial.

 

Judges: Rob Meredith (NZ*) and Tony Conner (NZ*)

 

5 Ran

 

Result:

 

1st    Otamarakau Aura QC  (P)                              F.A. Conner

2nd   GFCh & FTCh Kilsheelan Stellar QC   (ISB)   R. Gaskin

 

20190929_124353_resized

Challenge Certificate awarded to Otamarakau Aura QC

Pointer & Setter Club Championship 2019

9/29/2019

Saturday 28th September 2019

 

by Kind permission of Ian Rew, Te Kopia Road, Rotorua

 

Special Thanks to Tony Clay for providing birds for the trial.

 

Judges: Linda Beck (NZ*) and Rob Meredith (NZ*)

 

5 Ran

 

Result:

 

1st    GFCh & FTCh Kilsheelan Stellar QC    (ISB)            R. Gaskin

2nd   Surefind Weka (Imp Aust) QC  (PB)                         R. A. Conner

 

20190928_154556_resized

Challenge Certificate to GFCh & FTCh Kilsheelan Stellar QC

Maiden Trophy awarded to Surefind Weka (Imp Aust) QC

Read more